HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
23. 8. 2023
3 min

Renovácia rodinného domu, ktorá znížila spotrebu energie až na tretinu

Šetrenie
Renovácia rodinného domu, ktorá znížila spotrebu energie až na tretinu
Znížte aj Vy spotrebu energie na vykurovanie na 1/3! Inšpirujte sa konkrétnym príkladom 30 ročného slovenského domu.

Najväčšiu úsporu energie na vykurovanie v rodinnom dome získame kompletným zateplením (až 65%). Fotovoltika či tepelné čerpadlo bez zateplenia fasády a strechy veľkú úsporu neprinesú.

Zateplenie štandardného rodinného domu stojí približne 17 000 € bez dotácie. Návratnosť investície je v závislosti od cien energií menej ako 9 rokov a so štátnou dotáciou aj o niekoľko rokov kratšia.

Reálny príklad renovácie rodinného domu

energetická trieda

 

Rodinný dom v Bardejove v energetickej triede D so spotrebou tepla na vykurovanie 170 kWh/m2 za rok sa kompletným zateplením, dostal do triedy B so spotrebou 50 kWh/m2 za rok. Úspora 71 %. K tejto zmene prispelo zateplenie fasády, plochej a šikmej strechy, stropov a ostení.

Pozrite si energetické štítky zatepleného domu.

Energetický štítok Energetický certifikát

Zdroj: AVMI

1. Zateplenie fasády – 10 cm nestačí!

Obvodová stena tvorí najväčšiu plochu obálky domu a uniká cez ňu viac ako 1/3 všetkej  energie. Hrúbka tepelnej izolácie pod 15 cm dnes už nie je postačujúca ani pre rekonštrukcie ani pre novostavby. Trend sa posúva k hodnotám 15 až 20 cm.

Vyššie hrúbky izolácie sú potrebné aj v prípade použitia vonkajších žalúzií. Izolácia dokáže schovať podomietkové „kastlíky“ (hrúbka cca 14 cm). Zároveň ich je potrebné odizolovať od steny aspoň 4 – 5 cm izolácie.

vzorový dom v Bardejove

Pre náš vzorový dom v Bardejove navrhol projektant zateplenie fasády minerálnou vlnou
16 cm a štítové exterierové steny v podkroví minerálnou vlnou 20 cm.

2. Zabránenie únikom tepla v okolí okien a dverí

Pozor na tepelné mosty pri oknách a dverách. Ak sú okná vo fasáde príliš „utopené“, vznikajú tepelné mosty.

Na zateplenie tzv. ostení je potrebné použiť izoláciu s hrúbkou 2 – 4 cm. Väčšia hrúbka lepšie izoluje. Pokiaľ je však rám okna tenký, môžu nastať problémy s montážou protihmyzových sietí.

Preto je potrebné okná i dvere osadiť čo najviac k okraju muriva. Vtedy vieme fasádnymi doskami prekryť časť rámu a predídeme tepelným mostom.

ekonštrukcie domu z Bardejova

V modelovom príklade rekonštrukcie domu z Bardejova boli okná a dvere nedávno vymenené. Ich ostenia sa zateplili z exteriéru minerálnou vlnou s hrúbkou 3 cm.

3. Zateplenie strechy – Individuálna hrúbka izolácie

Potrebná hrúbka izolácie je individuálna pre každú strechu. Závisí od poveternostných podmienok daného miesta, tepelnoizolačných vlastností izolantu, či od úrovne požadovaného komfortu bývania. 

Do šikmej strechy je ideálna ekologická minerálna vlna ECOSE. Výborne izoluje a navyše prispieva ku kvalitnejšiemu ovzdušiu v interiéri (neobsahuje chemikálie a umelé farbivá).

Vďaka svojej pružnosti efektívne vyplní priestor pod strechou.

Zateplenie minimálne v dvoch vrstvách

 

Dnes je potrebné zateplenie minimálne v dvoch vrstvách a s celkovou hrúbkou aspoň 30 cm. Aby ste si nezmenšovali obytný priestor v podkroví, môžete použiť kvalitnejšiu izoláciu (s lepším výkonom a lambdou 0,032 – 0,033 W/m.K). Postačí vám celková hrúbka 25 cm.

V našom vzorovom dome bolo navrhnuté zateplenie plochej strechy PIR panelmi hrúbky 10 cm a do šikmej strechy izolácia minerálnou vlnou s hrúbkou 30 cm.

4. Zateplenie stropu pivnice/garáže a povaly

V rodinných domoch môže teplo unikať na povalu, prípadne chlad prestupovať z nevykurovanej pivnice či garáže cez strop do interiéru. Účinným riešením je zateplenie ich stropu s hrúbkou minimálne 8 – 10 cm.

V domoch s neobytným podkrovím či v bungalovoch sa najčastejšie zatepľuje strop alebo povala. Tu je pre zateplenie vhodné použiť rolovanú minerálnu izolácia ECOSE a podľa toho, či sa priestor bude využívať aj ako odkladacia plocha je možné z dosiek dorobiť pochôdzne plochy.

Zateplenie stropu nad 1. podlažím

Pre modelový dom v Bardejove projektant zvolil zateplenie stropu nad 1. podlažím minerálnou vlnou 30 cm a na 2. podlaží pórobetónovými doskami 10 cm.

5. Zateplenie podlahy a sokla – stop chladu

Zabrániť prestupovaniu chladu od spodu do interiéru a ušetriť 5-10% tepla dokážeme zateplením podlahy na prízemí v nepodpivničených domoch.

Izoláciou podľahy zároveň dokážeme odhlučniť priestory poschodia od prízemnej časti. Účinnú zvukovú izoláciu dosiahneme doskami z minerálnej vlny.

V našom modelovom dome bola podlaha čiastočne zateplená už pred celkovou obnovou.

Dodatočne sa z exteriérovej strany zateplil sokel vodeodolným XPS polystyrénom s hrúbkou 10 cm.

Spotrebovať 170 alebo 50 kWh energie na m2 je veľký rozdiel. So stále sa zvyšujúcimi cenami energií sa návratnosť investície do zateplenia domu vráti už o pár rokov. Užívajte si aj vy príjemné teplo a nemíňajte peniaze za energie zbytočne. Ozvite sa nášmu odborníkovi na zateplenie rodinných domov. Navrhne vám riešenie zateplenia na mieru pre váš dom.

 

Kontaktovať odborníka na zateplenie