HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
27. 5. 2022
2 min

Ako nám minerálna izolácia dokáže pomôcť pri prehrievaní

Prehrievanie
Ako nám minerálna izolácia dokáže pomôcť pri prehrievaní
Ako minerálna izolácia pomáha pri prehrievaní? Izolácia nie je len pre zimné mesiace. Objavte, ako môže váš domov ochrániť pred letnými horúčavami.

Izolácia nie je len pre zimné mesiace. Objavte, ako môže váš domov ochrániť pred letnými horúčavami.

Prečo je ochrana pred prehrievaním dôležitá?

Prehrievanie budov je čoraz bežnejší jav aj na Slovensku, spôsobený globálnymi klimatickými zmenami. Počet tropických dní a nocí rastie, čo núti hľadať riešenia nielen proti mrazu, ale aj extrémnemu teplu.

Viac sa dočítate v článku

Výhody kvalitnej minerálnej izolácie

Ešte donedávna sme zatepľovali domy najmä kvôli teplu v zime. Dnes je rovnako dôležitá izolácia na ochranu proti letným horúčavám. Kvalitná minerálna izolácia dokáže udržať teplo v zime vo vnútri a v lete vonku.

Zistite viac o výhodách kvalitnej izolácie

Obálka domu a ako funguje izolácia?

Minerálna izolácia obalí váš dom materiálom, ktorý zabráni teplu prenikať dovnútra v lete a von v zime. Minerálna vlna akumuluje teplo a zabraňuje prehrievaniu stien.

Obálka domu zahŕňa fasádu, strechu a okná s dverami. Zateplenie fasády zabráni prieniku až 35% tepla, strechy 25% a okien s dverami ďalších 20%.

Takto dokážete udržať svoju domácnosť s príjemnou teplotou bez chladenia aj v najväčších horúčavách.

Dodatočné opatrenia na zvýšenie účinnosti izolácie

  • Vonkajšie rolety, prístrešky a markízy zvyšujú účinnosť izolácie okien a dverí.
  • Zeleň pred domom (stromy a kríky) zabraňuje priamemu slnečnému žiareniu na budovu, čím vytvára tieň a chladnejšiu vzduchovú vrstvu medzi domom a zeleňou.
  • Zelené strechy zadržiavajú zrážkovú vodu, udržujú vlhkosť a znižujú okolitú teplotu, čím zlepšujú komfort bývania. Taktiež predlžujú životnosť strechy tým, že izolácia je chránená ďalšou vrstvou.

TIP: Kreatívne spôsoby zlepšenia ochrany proti horúčavám

Ľudia často izolujú strop domu namiesto šikmej strechy. Pri nedostatočnej hrúbke izolácie naakumulovaná horúčava pod šikmou strechou prehrieva interiér aj v noci. Izolácia šikmej strechy tak pridáva ďalšiu vrstvu ochrany.

Chráňte svoj domov pred horúčavami

Každý máme iné potreby a predstavy o príjemnej klíme v domácnosti, preto zvoľte spôsob ochrany pred horúčavou, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Niektoré riešenia sú nákladnejšie, iné môžete realizovať aj s obmedzeným rozpočtom.

Zistite, ako vám minerálna izolácia môže pomôcť v boji proti prehrievaniu a ktorý materiál je pre vás najvhodnejší.

Objavte aj, ako kombinácia minerálnej vlny a zelenej strechy môže zvýšiť ochranu pred horúčavou a zároveň pridať estetickú hodnotu vášmu domovu.