HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menu



Přejít na vyhledávání
31. 5. 2023
5 min

Týchto 7 chýb pri zatepľovaní domu robí najviac Slovákov: Vyhnite sa im!

Fasáda
Týchto 7 chýb pri zatepľovaní domu robí najviac Slovákov: Vyhnite sa im!

Pri rekonštrukcii rodinného domu záleží na detailoch, hlavne pri zateplení fasády. Práve tie rozhodujú, koľko energie ušetríte a koľko problémov budete musieť riešiť po zateplení. Akým chybám sa treba vyhnúť, aby bolo zateplenie účinné? Pozrite sa.

1. Skryté riziká nízkej hrúbky izolácie

Aká má byť hrúbka tepelnej izolácie pri rekonštrukcii domu? Aktuálna slovenská norma neuvádza iné hrúbky pre novostavby a rekonštrukcie. Stanovuje minimálny požadovaný tepelný odpor výslednej steny, teda ako veľa tepla má stena zadržať. Podľa tohto je hrúbka izolácie pre 30 cm hrubé steny približne nasledovná: pre keramické tvárnice minimálne 16 cm izolácie, pre pórobetón 15 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva, prípadne betónu, viac ako 18 cm. V praxi je však často na renováciu nižší rozpočet a majitelia domov si vyberajú hrúbku tepelnej izolácie podľa vlastného uváženia. Mali by však vedieť, že hrúbka pod 12 cm môže byť rizikom. Pri malej hrúbke tepelnej izolácie dochádza k podchladzovaniu obvodovej steny, čo má za následok vznik vlhkosti v stene a plesní. Pozrite si, aké hrúbky izolácií treba zvoliť pri rekonštrukcii jednotlivých typov domu,

Pozor! Nespoliehajte sa na mierne zimy. Vlhkosť sa môže vo vnútri steny usádzať aj pri teplotách nad bodom mrazu. Navyše – zatepľovať dnes treba nielen proti chladu, ale aj proti horúčave, hrubšiu izoláciu v lete isto oceníte.

Ak vám záleží na správnej vlhkosti v interiéri a bezpečnosti, vyberte si na zateplenie fasádne dosky z minerálnej vlny, výborne tepelne izolujú, chránia pred požiarom, tlmia hluk z exteriéru a zabezpečujú vysokú paropriepustnosť obvodovej steny. Teraz ich môžete dostať v ucelenom riešení Fasáda SMART s 50 %-nou zľavou spolu s potrebnými komponentmi – penetračným náterom, lepidlom, kotvami, výstužnou sieťkou a okennými lištami.

Náš tip: K vyšším hrúbkam izolácie by sa mali prikloniť najmä tí, ktorí plánujú nad okná inštalovať vonkajšie žalúzie. Podomietkové „kastlíky“ by totiž mal na fasáde zatepľovací systém schovať. Keďže majú väčšinou hrúbku asi 14 cm a k tomu je ho potrebné nad oknom odsadiť aspoň na 4 – 5 cm, pre zamedzenie tepelných mostov je potrebná hrúbka izolácie 20 cm.

2. Nesprávne zateplenie okolo okien

Správne osadené okno

Kvalitné izolačné okná a dvere ušetria veľký podiel tepla v domácnosti, táto výhoda však stráca význam, keď sú nesprávne „utesnené“. Pokiaľ už máte vymenené okná osadené na pôvodnom mieste, je potrebné pre predchádzanie tepelným mostom v okolí okna zatepliť okenné ostenie (špaletu), minerálnou izoláciou. Najčastejšie sa používa hrúbka 3 – 4 cm, ktorou treba prekryť aj časť rámu okna. Ak súčasne vymieňate okná aj zatepľujete, okná je možné vysunúť na vonkajší okraj steny, zarovno s fasádou, a následne prekryť časť rámu okna izoláciou fasády, tým sa vyhnete potrebe zatepľovania ostenia a zároveň zvýšite účinnosť zateplenia v okolí okien.

3. Nesprávne kotvenie izolácie: Ako vám môže zničiť fasádu?

Kotvenie izolácie na fasáde je nevyhnutné pri akejkoľvek výške stavby! Minimálny počet kotiev je 6ks/m2. Rozdiel medzi novostavbou a rekonštrukciou však môže byť v hrúbke omietky na pôvodnej stene a väčšej nerovnosti. Na staršiu stenu treba použiť dlhšie kotvy, pretože na hrúbke pridáva existujúca omietka a prípadné „vysprávky“ na vyrovnanie.

Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli správne zapustené do muriva, inak pri silnom vetre hrozí odtrhnutie izolácie. Aby sa predišlo fľakom na fasáde, tzv. „panter efektu“, ktoré sú aj tepelnými mostami, je rozumné použiť zapustené kotvy s izolačnou zátkou, ktoré sú veľmi účinné. Izolačná zátka zabezpečí prerušenie tepelného mosta a zjednotí povrch fasády.

   

4. Nesprávne lepidlá a omietky môžu "zadusiť" váš dom

Zateplenie minerálnou vlnou prináša stavbe priaznivú paropriepustnosť, ktorá zabraňuje vzniku plesní, treba však použiť aj správne lepidlá a omietky. Ak sa použije nevhodný typ, priedušnosť zatepľovacieho systému môže byť rapídne zabrzdená. Keď hľadáte vhodné lepidlo a omietku, odporúčame si vždy vyžiadať technický list produktov a skontrolovať v ňom parameter „faktor difúzneho odporu µ“, ktorý označuje mieru paropriepustnosti. Ideálna hodnota µ pre zachovanie priedušnosti je do 15, ideálne by však nemala prekročiť hodnotu 20. V našom riešení Fasáda SMART nájdete všetky odskúšané potrebné komponenty - izolačné kotvy, mriežky i lepidlo s nízkym difúznym odporom.

5. Nevynechajte zateplenie sokla

Mnohé staršie rodinné domy sú postavené tak, že prízemie je nad úrovňou terénu 1 - 1,5 metra. Pred vstupom do domu treba prekonať 8 - 10 schodov. Systémovou chybou býva, keď sa rozhodne majiteľ zatepliť iba časť sokla, riskuje tak plesne na spodnej časti stien a chladnú podlahu. správne je vykonať zateplenie celého sokla a ísť ešte aj pod úroveň terénu. Na izolovanie soklu sa používajú nenasiakavé dosky na báze extrudovaného polystyrénu. Hrúbka polystyrénu býva rovnaká alebo maximálne o 4 cm menšia ako hrúbka minerálnej vlny na fasáde. Aby bolo celkové zateplenie fasády efektívne, hrúbka soklovej časti by mala byť minimálne 12 cm.

6. Vyberajte si stavebné materiály sami

Niektorí majitelia domov zveria nákup stavebných materiálov realizačnej firme a potom vlastne ani nevedia, čo bolo pri ich zateplení použité. Je veľmi praktické vybrať si správne produkty, ak nemáte čas venovať sa nákupu, dohodnite si vopred parametre, na ktorých vám záleží. Ak si vyberiete na zateplenie riešenie Fasáda SMART, môžete si byť istí, že všetky súčasti budú fungovať tak, ako treba.

7. Bojíte sa rosenia okien? Nezabudnite na odsávanie pár

Mnohým majiteľom domov sa aj niekoľko rokov po zateplení v zime rosia okná. Častou príčinou býva nedostatočné alebo chýbajúce odsávanie pár z kúpeľne, práčovne či kuchyne. Bežné fungovanie domácnosti potom v zimnom období spôsobuje, že množstvo vodných pár sa akumuluje v interiéri. Je veľkou chybou nechávať odvetrávanie na malé okno v kúpeľni či WC, tie slúžia primárne na presvetlenie a často sú až príliš vysoko a nedostupné. Efektívnym riešením je odsávač pár v kúpeľni, práčovni i kuchyni, ideálne s vlhkostným senzorom, ktorý by dokázal udržiavať primeranú vlhkosť. Prečítajte si, ako vám pri odhaľovaní chýb môže pomôcť termovízia.

Ak plánujete zatepliť fasádu, nechajte si poradiť. Náš bezplatný poradca na Home by Knauf vás prevedie celým procesom zateplenia vášho rodinného domu. Vyžiadajte si cenovú ponuku na riešenie Fasáda SMART so zľavou 50 %.



Rady a tipy priamo do e-mailu !

Nechajte nám svoj email a buďte v obraze v téme zatepľovania.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Rady a tipy priamo do e-mailu !