HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
12. 2. 2024
1 min

Ako šetria Slováci energie

Šetrenie
Ako šetria Slováci energie

Ako Slováci regulujú svoju spotrebu energií v domácnostiach?

V posledných rokoch sa globálne zvýšili ceny energií a v tomto roku ich rast pokračoval. Ako zareagovali majitelia rodinných domov, aby znížili dopad cien na ich domácnosť? Prezradil nám to prieskum agentúry Focus pre platformu Budovy pre budúcnosť.

Najrýchlejším a najlacnejším opatrením je znížiť teplotu vykurovania, urobilo to 37% opýtaných majiteľov domov. V dobe energetickej krízy je to zodpovedné rozhodnutie, rozsah teplôt však treba určiť rozumne, aby nemal zdravotné a technické následky.

Teplota interiéru pod 20 °C v obytných priestoroch, kde sa zdržuje rodina väčšinu dňa môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie členov domácnosti. Veľkou chybou v snahe ušetriť je aj úplné vypínanie kúrenia na noc alebo v čase neprítomnosti. Technici to v rodinných domoch v žiadnom prípade neodporúčajú, pretože vykúrenie domu s vychladnutými múrmi je potom oveľa náročnejšie.

Viac ako tretina majiteľov domov si v minulom roku vylepšila svoje vykurovanie, alebo konštrukciu domu. Najviac z nich vymenilo okná (9%), zmenilo systém vykurovania na drevo či pelety (6%) a osadilo termostaty (5%). Iba 8% z opýtaných zateplilo fasádu alebo strechu, pritom celkové zateplenie domu je najúčinnejším opatrením pre dlhodobú úsporu energie a tepelný komfort domácnosti. Zvyšné opatrenia majiteľov domov sa týkali inštalácie fotovoltaického panelu, solárneho kolektoru či tepelného čerpadla (4%).

Veríme, že aj mnoho ďalších slovenských domácností sa rozhodne pre úsporné energetické opatrenia a tým si znížia svoje náklady na bývanie. Vývoj cien energií je zatiaľ neistý a najlacnejšia energia je predsa tá, ktorú neminieme.