HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
1. 2. 2024
1 min

Porovnanie spotreby energií v dome a byte

Šetrenie
Porovnanie spotreby energií v dome a byte

Na čo minieme najviac energie v rodinnom dome a v byte? Pozrite si porovnanie

Najviac energie a financií minú domácnosti v domoch i bytoch na vykurovanie a ohrev teplej vody. Podiel jednotlivých položiek sa však pri rodinných a bytových domoch podstatne líši. Na čo teda minú slovenské domácnosti najviac energie a peňazí?

Najvyššou finančnou položkou v rozpočte našich domácností je vykurovanie, v rodinnom dome naň minieme až 75 %, v byte asi 40 % z celkovej spotrebovanej energie. Vďaka zdieľanému tepelnému zdroju, stenám a priestorom v bytových domoch je táto položka v bytoch výrazne nižšia. Teplo potom najviac uniká cez obvodové konštrukcie ako sú nezateplené steny, stropy, podlahy a staré a netesné okná. Práve tu je najmä v rodinných domoch veľký potenciál úspory energie.

Ohrev teplej vody

Druhou najväčšou položkou energetickej spotreby je ohrev teplej vody. V bytových domoch tvorí až tretinu celkovej spotreby domácnosti. Neznamená to, že rodiny v bytoch míňajú teplú vodu enormne viac, tvorí len väčší podiel pomerne oproti vykurovaniu. Navyše sa v panelových bytových domoch veľká časť tepla na ohrev teplej vody spotrebuje na pokrytie „cirkulačných strát“. Tam, kde nie sú zaizolované rozvody a príprava teplej vody sa realizuje mimo budovy, môžu tieto straty pri neprerušovanej dodávke dosahovať 50 až 80 % z tepla spotrebovaného na jej ohrev.

Elektrické spotrebiče

Elektrické spotrebiče

Na treťom mieste v domácnostiach je spotreba energie v elektrických spotrebičoch, v rodinných domoch tvorí z celkovej spotreby približne 8 % a až 23 % v bytoch. V týchto položkách má veľa domácností dosť veľké rezervy, takže by si mali zistiť, ktoré spotrebiče sú u nich najväčšími „žrútmi“ energie.

Varenie

Varenie

Najmenší, no nie zanedbateľný podiel na spotrebe má energia na varenie. Pri tejto položke záleží hlavne na úspornosti spotrebičov, na ktorých varíte a tiež na ich efektívnom využívaní.