HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání

Kroky k úspešnému zatepleniu

Krok 3

Aký izolačný materiál si vybrať?

Šikmá strecha

Šikmá strecha

Minerálna vlna je ideálna vďaka svojej vysokej priepustnosti vodných pár. Je možné použiť aj fúkanú izoláciu alebo striekanú penu. Pružné vlákna minerálnej vlny "tesne" vypĺňajú medzipriestor, čím minimalizujú vznik tepelných mostov. Okrem paropriepustnosti materiálu treba pre dobré vnútorné prostredie zohľadniť aj ich obsah škodlivín, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na organizmus.

Strop ("povala")

Strop ("povala")

Zateplením stropov ušetríte až 30 % nákladov na energiu. Používajú sa rôzne izolácie. Najjednoduchším riešením je rozrolovať minerálnu izoláciu priamo na strop, pokiaľ sa táto časť nevyužíva ako úložný priestor. Pri strechách, ako sú šikmé väzníkové a valbové strechy s nízkym stropom, sa používa fúkaná izolácia, ktorá vyplní všetky rohy a medzery ťažko prístupných priestorov. Fúka sa minerálna vlna, celulóza, drevné vlákno. Minerálna vlna je ako jediná z nich nehorľavá a má najnižšiu mieru sadania.
Plochá strecha

Plochá strecha

Pri strechách so sklonom 10 stupňov a jednovrstvovou konštrukciou je viac možností. Používa sa minerálna vlna, penový alebo extrudovaný polystyrén alebo PIR izolácia. Minerálna vlna má však viac výhod. Absorbuje hluk, a keďže je nehorľavá, zvyšuje požiarnu ochranu celého domu.
Kontaktné zateplenie fasády

Kontaktné zateplenie fasády

Najčastejšie sa používa minerálna vlna alebo polystyrén. Oba izolanty sa upevňujú priamo na stenu. Minerálna vlna je paropriepustná. Na rozdiel od polystyrénu prepúšťa vodnú paru cez stenu, čím eliminuje tvorbu vlhkosti a plesní. Je tiež nehorľavá a vyrába sa z prírodných materiálov.
Prevetrávaná fasáda

Prevetrávaná fasáda

Ide o obľúbenú možnosť pre majiteľov, ktorí si chcú skrášliť fasádu obkladom (napr. kameňom alebo drevom). Pri tejto možnosti sa na stenu pripevní nosný rošt, do ktorého sa vloží izolácia. Vzduchová medzera potom zabraňuje vlhnutiu stien a v lete účinne ochladzuje dom. Pre tento typ zateplenia je vhodné použiť minerálnu vlnu. Okrem novostavieb sa používa aj v kamenných domoch, kde sa očakáva zvýšená vlhkosť.