HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
11. 1. 2024
4 min

Šetrenie v rodinnom dome

Šetrenie
Šetrenie v rodinnom dome

Účinné spôsoby šetrenia energie v rodinnom dome.

Aj v domácnostiach platí pravidlo, že najviac sa dá ušetriť tam, kde je najväčšia spotreba. Ako a kde ju účinne znížiť?

Šetrenie energie na ohrev vody

Jedným zo spôsobov ako za ohrev vody ušetriť, je nahradiť elektrický ohrev solárnymi panelmi. Ide o pomerne vysokú investíciu s dlhodobou návratnosťou, avšak pri ich kúpe môžete požiadať o štátnu dotáciu.

Okrem solárnych panelov existujú investične menej náročné opatrenia, ako napríklad elektrický bojler. Pri výmene elektrického kotla je potrebné zvážiť jeho veľkosť. Čím väčšie množstvo vody sa v bojleri uskladňuje, tým väčšie sú jeho straty do okolia. Takto sa stráca až 20 % energie minutej na ohrev vody. Vhodnou alternatívou je smart alternatíva bojlera, ktorý zaznamená, ako sa voda odoberá. Keď je spotreba nulová, bojler zníži teplotu uskladnenej vody, a tým aj straty do okolia. Môžete tak ušetriť až 20% energie.

Štvrtina domácností na Slovensku získava teplú vodu pomocou plynového kotla. Existujú dva základné typy. Úspornejší prietokový ohrev teplej vody a výkonnejší zásobníkový ohrev teplej vody.

Úspornejší prietokový ohrev teplej vody má minimálne straty a vysokú účinnosť, keďže teplá voda nie je uskladňovaná v zásobníku a ohrieva sa len vtedy, keď je spotreba. Prietokový ohrev je vhodný pre domácnosti s jednou kuchyňou a jednou kúpeľňou. Výkonnejší zásobníkový ohrev teplej vody sa hodí do domácností s väčším počtom odberných miest (kúpeľní) a väčším počtom obyvateľov. 

Špecifickou skupinou sú domácnosti, ktoré kúria plynovým kotlom, no vodu ohrievajú elektrickým bojlerom. Aktuálne je koncová cena elektriny viac ako dvakrát vyššia než cena plynu. Ak takáto domácnosť zmení spôsob ohrevu z elektrického na plynový, ušetrí až polovicu nákladov. Táto zmena sa obzvlášť vyplatí, ak dochádza ku generačnej výmene kotla a plynový kotol, ktorý slúžil iba na vykurovanie, ja nahradený plynovým kotlom s ohrevom teplej vody.

Šetrenie energie na elektrické spotrebiče

Viete, ktoré spotrebiče sú najväčšími „žrútmi“ energie a ako tú spotrebu znížiť? Porovnajme si to.

Pri orientačnej cene 0,18 eur za 1 kWh vedie rebríček tejto hitparády klimatizácia, aj keď ju nepoužívame po celý rok. Spotreba energie nie je vždy pri klimatizácií rovnaká, priemerne by sa však dalo určiť množstvo približne 300 kWh za rok, čo vás stojí 54 €. Možno sa vám to nezdá veľa, no je to cena len za jedinú jednotku a treba sa zamyslieť, či ju naozaj používate len v „priemernom“ rozsahu.

Na druhom mieste sa umiestnila chladnička s mrazničkou, ktorú používame celoročne. Aby ste zbytočne nevyhadzovali peniaze von oknom, treba sa zamyslieť, či v nej často nemáte príliš hrubú námrazu a či nie je čas nahradiť starú chladničku novou s nižšou spotrebou. Prevádzka vybranej priemernej chladničky s objemom 251 + 114 litrov v energetickej triede C vás ročne stojí asi 30 €, ale mohlo by to byť viac pri vyšších cenách elektriny.

Takmer všetky domácnosti majú doma televízor a niektoré aj viac. V priemere vás vyjde spotreba energie jednej telky na 15 eur ročne. Záleží však na tom, ako dlho je zapnutá a akú veľkú uhlopriečku má.

Častou otázkou je aj to, aký odber majú spotrebiče, ktoré sú v sieti zapojené nonstop. Najbežnejším prípadom je práve televízor. Typický televízor má v režime stand-by spotrebu zhruba 1 Wh. Za rok to robí v prepočte asi 2,20 eur. Je to pre váš rozpočet veľa? Musíte zvážiť. Dodávame však, že odborníci radia skôr neodpájať spotrebiče každý deň, pretože elektronické komponenty v takomto prípade nevychladnú. Opätovné nahriatie do prevádzkovej teploty a vychladnutie po vypnutí ich viac namáha a môže spôsobiť kratšiu životnosť. Nabíjačky na mobily, tablety či slúchadlá majú ešte nižší odber ako televízor. Ak sú z tých novších, tak by ste na účte nemali vidieť nárast spotreby. Dokonca ani vtedy, ak ich máte viacero zapojených po celý rok. Majú v sebe zabudovanú elektroniku, ktorá dávkuje výkon podľa potreby.

Pri osvetlení tiež záleží na tom, koľko svetiel v domácnosti máte, koľko hodín svietite a hlavne, aký typ svetiel používate. Bežná žiarovka má rádovo vyššiu spotrebu, ako dnes rozšírené LED svetlá.

Šetrenie energie pri varení

Pri tejto položke tiež záleží spotreba od úspornosti spotrebiča, na ktorom varíte. Nižšiu majú moderné v triede A. Okrem toho odborníci radia, ako využívať spotrebiče pri varení efektívne. Medzi zásady šetrenia patrí neotvárať rúru príliš často, piecť viac vecí naraz, používať pokrievky a primerane veľké hrnce, prípadne tlakový hrniec, pri elektrickom ohreve využívať zvyškové teplo a podobne.