HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menu



Přejít na vyhledávání
3. 2. 2023
4 min

5 problémov, ktoré najčastejšie narúšajú zdravé bývanie

Rady
5 problémov, ktoré najčastejšie narúšajú zdravé bývanie
Všetci by sme chceli bývať v príjemnom, bezpečnom a zdravom prostredí. Niektoré veci ovplyvniť nedokážeme, ale chybám, ktoré nám kazia domácu pohodu, sa môžeme vyhnúť vcelku jednoducho. Vyžaduje si to len náš čas a pozornosť na správnom mieste.

1. Nedostatok svetla

Osvetlenie je pre ľudský organizmus veľmi dôležité, prirodzené aj umelé. Naše telo na temný interiér reaguje skľúčenosťou, únavou, zhoršuje sa zrak. Nemusíme zväčšovať okná, stačí, keď ich nezakryjeme nepriehľadnými závesmi. Žalúzie či rolety tiež treba nastaviť tak, aby vpustili dostatok svetla, hlavne v zime a prechodnom období. Dôležité je aj umelé osvetlenie, pre svetelnú pohodu je ideálne vytvoriť si viac svetelných ostrovov. Aj keď používate úsporné žiarovky, treba si na nich všímať svetelný tok a farbu svetla. Pri čítaní nám postačí asi 300 – 400 lumenov, kuchyňa a obývačka si vyžaduje aj 600 – 700 lumenov.

Osvetlenie
Umelé osvetlenie

2. Málo kyslíka

Nízku hladinu kyslíka v miestnosti nerozoznáme hneď, až po čase. Signálom býva únava, nesústredenosť či bolesť hlavy. Ak nemáme doma vetrací systém, mali by sme myslieť na pravidelné vetranie, aj keď je teplota v interiéri príjemná. V zime treba vetrať nárazovo a intenzívne, uzavrieť ventil radiátora a otvoriť okná dokorán. Čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať, doba sa pohybuje od 5 do 15 minút. V letných mesiacoch je tiež potrebné dostať z miestnosti vydýchaný vzduch, no zároveň si neprehriať interiér, teda vetrať v nočných a ranných hodinách.

Nízka hladinu kyslíka v miestnosti
Mali by sme myslieť na pravidelné vetranie

3. Plesne v interiéri

Plesne na stenách či nábytku nebývajú len v starších vlhkých domoch, ale aj v príliš rýchlo dokončených novostavbách alebo nesprávne zateplených domoch. Začínajú menšími sivými „výkvetmi“, no ak neriešime ich príčinu, môže sa ich rozsah zväčšovať. Keď nezakročíme včas, ich spóry sa rozrastú a ťažko sa odstraňujú. Sú vážnym zdravotným problémom, uvoľňujú sa totiž do ovzdušia, obyvatelia domu ich vdychujú a môžu vyvolať opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly spojiviek a nosovej sliznice hlavne u citlivých jedincov, detí a alergikov.

Plesne v interiéri
Spóry sa rozrastú a ťažko sa odstraňujú

 

Ak sa nachádzajú v kúpeľni alebo v kuchyni, postačí ventilátor na odsávanie vlhkého vzduchu. V inej časti interiéru vznikajú plesne väčšinou kvôli zrážaniu vzdušnej vlhkosti na chladnejších miestach. Kritickými bodmi sú rohy a kúty miestností, miesta osadenia okien alebo spoje vonkajšej steny s balkónovými doskami, takzvané tepelné mosty. Plesne po zateplení spôsobuje príliš tenká alebo narušená tepelná izolácia, ale aj nepriedušné vrstvy na vonkajšej stene. Vhodným izolačným materiálom pre zateplenie strechy alebo stropov je ekologická minerálna vlna s technológiou ECOSE, ktorá zabezpečuje vysokú paropriepustnosť, výborne tepelne izoluje a zároveň chráni pred požiarom a tlmí hluk z exteriéru. Pri zatepľovaní sa oplatí preveriť si stavebnú firmu, ktorá si dá záležať na netesnostiach a vybrať si prírodné a ekologické stavebné materiály.

Pri zatepľovaní sa oplatí preveriť si stavebnú firmu
Prírodné a ekologické stavebné materiály

4. Syntetické materiály na nesprávnom mieste

Plasty sa dnes nachádzajú takmer všade a úplne sa im vyhnúť sa nám asi nepodarí. Môžeme však vylúčiť z nášho domova aspoň syntetiku, ktorá prichádza do kontaktu s jedlom a pitím a tiež na miestach, kde je vystavená vyšším teplotám. Tam sa totiž najviac uvoľňujú škodlivé látky, ktoré nám zaťažujú dýchacie cesty, pečeň či ľadviny alebo sú priamo karcinogénne. V kuchyni môžeme nahradiť plasty drevom, nerezom, sklom či keramikou. Na prírodné materiály je však dobré myslieť už pri stavbe alebo rekonštrukcii. Môže to byť  drevo, kameň,  tehla, ale veľký význam má aj výber izolácie. Keď si vyberiete minerálnu vlnu ECOSE so spojivom bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív, môžete mať istotu, že vo vašom interiéri sa nebudú uvoľňovať žiadne škodlivé emisie a bude v ňom dobrá klíma.

Dekorácia
bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív

5. Škodlivé nátery

Pri maľovaní stien a natieraní nábytku, podláh i radiátorov v interiéri by sme mali zvlášť venovať pozornosť zloženiu náterových materiálov. Ekologické farby či nátery by mali byť samozrejmosťou, sú totiž pre zdravie obyvateľov oveľa bezpečnejšie. Väčšina náterov a farieb na našom trhu obsahuje prchavé organické látky používané ako rozpúšťadlá a riedidlá. Tieto zvyknú tvoriť až 40 – 60 % hmotnosti výrobku. Za bezpečné môžete považovať tie, ktoré sú riediteľné vodou.Pri výbere si všímajte ich označenie. Pozor, nenechajte sa pomýliť rôznymi „ekoznačkami“ na obale. Napríklad tzv „Zelený bod“, ktorý sa používa na českých výrobkoch, nezaručuje neškodnosť farby, znamená len to, že výrobca prispel na recykláciu obalu. Naopak, spoľahlivou značkou je „Ekologicky šetrný výrobok“.  Tieto výrobky garantujú, že neobsahujú ťažké kovy, rakovinotvorné alebo toxické látky. Výrobcovia z rôznych krajín môžu používať niektorý z týchto symbolov. Na Slovensku špeciálny znak nepoužívame.

Certifikáty


Rady a tipy priamo do e-mailu !

Nechajte nám svoj email a buďte v obraze v téme zatepľovania.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Rady a tipy priamo do e-mailu !