HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
2. 7. 2023
2 min

Ako sa z chalupy stalo moderné bývanie pre mladú rodinu

Referencie
Ako sa z chalupy stalo moderné bývanie pre mladú rodinu
Mladý pár si kúpil starý dom v dedinke blízko Žarnovice pôvodne ako chalupu. Do rekonštrukcie sa však pustili tak dôkladne, že nakoniec vznikol komfortný dom, do ktorého by sa bola škoda nenasťahovať nastálo.

Majitelia pôvodne bývali v byte v Žarnovici a vyhliadli si dom v dedinke v blízkosti svojich rodičov, ktorý chceli využívať ako chalupu. Kúpili si ho v 2020, no plánovali ho zrekonštruovať. V zime ho začali vypratávať a majiteľ Marek ho začal postupne prerábať. Zhostil sa toho veľmi precízne a tak im napadla myšlienka, že by ich dom bol vhodný aj na celoročné bývanie. Navyše sa dozvedeli, že čakajú prírastok do rodiny a tak sa rozhodli pôvodný dom rozšíriť o prístavbu obývačky a terasy. Ich cieľom pri rekonštrukcii boli aj úspory z dlhodobého hľadiska a návratnosť investície. S týmto zreteľom volili materiály aj riešenia.

Na jeseň 2021 majitelia pôvodný dom zateplili a na jar pokračovali s prístavbou. Na tepelnej izolácii rozhodne nešetrili. Rozhodli sa pre izoláciu minerálnou vlnou, pretože mali zámer vytvoriť zdravé a bezpečné domáce prostredie pre ich prvé bábätko a celú rodinu. Obvodové steny pôvodného domu majú hrúbku 40 cm, zateplili ich minerálnou izoláciou s hrúbkou 20 cm a využili pri tom kompletný balík/riešenie Fasáda Smart. V šikmej streche zateplili minerálnou vlnou strop a ekologickou minerálnou vlnou s technológiou Ecose s hrúbkou 40 cm zateplili aj strop pod plochou strechou prístavby.

V celom dome majú nové hliníkové okná s podomietkovými vonkajšími žalúziami. Dom vykuruje podlahové vykurovanie a zdrojom je kondenzačný plynový kotol. Keď sa na jeseň 2022 do domu nasťahovali, bolo už bábätko na svete a oni mohli ohodnotiť tepelný komfort, ktorý si sami vytvorili.

„Pri prvých chladných dňoch sme si mysleli, že ani vôbec nebudeme musieť kúriť. Keď sa dom vyhrial, udržiaval si príjemnú teplotu, stačilo ho iba temperovať“ hovorí majiteľka. Tento rok v ňom už zažili prvé letné horúčavy a aj pri 30-kach sa v interiéri zachovával príjemný chládok aj bez klimatizácie. Majú v pláne ešte veľa vylepšení, už teraz si však pochvaľujú pohodlné bývanie podľa svojich predstáv.


9 fotografií