Ako sa z 50-ročnej „kocky“ stal štýlový dom s dôrazom na úsporu energií

Vystihli čas, získali hypotéku a pustili sa do kompletnej obnovy starého domu. Ich tajomstvom nebol len krb či nové okná, ale aj kvalitná izolácia. A výsledky? Je ich vidieť, a hlavne cítiť.
Vystihli čas, získali hypotéku a pustili sa do kompletnej obnovy starého domu. Ich tajomstvom nebol len krb či nové okná, ale aj kvalitná izolácia. A výsledky? Je ich vidieť, a hlavne cítiť.
Keď rodina zo Žarnovice zdedila dom zo 70. rokov – klasickú "socialistickú kocku" s plochou strechou a zastaranými technológiami – dlho neváhali. V tom čase žili v byte a prudko rastúce ceny energií a inflácia ich motivovali konať rýchlo. Vedeli, že ak chcú bývať komfortne a úsporne, rekonštrukcia musí byť dôkladná. A musí dávať zmysel aj z hľadiska budúcich nákladov.
Rozhodli sa pre kompletnú obnovu starého domu – a dnes môžu s čistým svedomím povedať, že to stálo za to. Ich príbeh je inšpiráciou pre každého, kto uvažuje nad rekonštrukciou staršej nehnuteľnosti.
Začiatok – rýchle rozhodnutie, dlhodobá vízia
Písal sa september 2022, keď sa im podarilo „na poslednú chvíľu“ získať výhodnú hypotéku s nízkym úrokom. „Mali sme šťastie, že sme to vtedy stihli, úroky hypoték a inflácia čoskoro začali výrazne rásť,“ dodáva majiteľka Alena. Sadli si doma, dali hlavy dokopy a spoločne si ujasnili predstavu o svojom budúcom bývaní. Rozhodli sa pre efektívny prístup – mierne upravili dispozíciu na prízemí, ale nechceli zbytočne zasahovať do nosných konštrukcií.
Po mesiaci vypratávania, búrania a prípravných prác sa pustili do interiéru a rekonštrukcie strechy. Všetky práce zverili známemu dôveryhodnému majstrovi, ktorého dozoroval sám majiteľ domu s technickým vzdelaním. A práve tam začal zohrávať dôležitú úlohu aj výber kvalitnej minerálnej izolácie.
Nový štandard pre starý dom
Na plochej streche domu sa ešte nachádzala pôvodná izolácia – starý Nobasil. Rodina ju však doplnila o novú hydroizoláciu a rozhodli sa doplniť aj izoláciu stropu pod strechou. Zateplili ho ekologickou minerálnou izoláciou ECOSE s hrúbkou 10 cm. Táto izolácia má spojivo bez chemických prísad a výborne zvukovo izoluje.
Vymenili aj okná, dvere a vykurovací systém. Dom vykuruje nový plynový kotol, podlahové vykurovanie na oboch podlažiach a do spoločenskej zóny – spojenej kuchyne, obývačky a jedálne – pribudol moderný krb s prieduchmi, ktorý sálal teplo aj do horného podlažia. Pred Vianocami 2023 sa konečne nasťahovali – a začali si užívať nový pocit domova.
Zateplenie, ktoré cítiť aj v peňaženke
Rozdiel bol okamžite badateľný – nielen v komforte, ale aj v účtoch. Po prvej zime v nezateplenom dome minuli na kúrenie 850€, pričom prioritne využívali krb. O rok neskôr, hoci do ročného zúčtovania boli zarátané aj „nezateplené“ mesiace JAN-APRIL 2024, klesli náklady na 750 €. Dom sa z pohľadu energetickej spotreby posunul zo 14 000 kWh ročne na 12 000 kWh, ušetrili teda 2 000 kWh, aj napriek tomu, že vykurovacia sezóna v 2024 pre nich trvala približne o 2 mesiace dlhšie. Krb využívali minimálne, skôr len na vytvorenie „tepla domova a atmosféry“ počas víkendu. Naplno sa však ich úspora ukáže až na v nasledujúcom vyúčtovaní, kedy majú majitelia poznačené obdobie vykurovania a budú ho porovnávať na mesačnej báze.
Dobrý pocit, ktorý pretrvá
Pomohla im aj štátna dotácia Obnov dom, vďaka ktorej sa im časť investovaných financií vráti späť. No najväčšou odmenou je pre nich každodenný komfort. „Keď zakúrime v krbe, vydrží nám teplo aj 2 – 3 dni. Predtým to tak nebolo,“ spomína majiteľka domu.
Výrazne sa zlepšil aj pocit z bývania – steny už nie sú chladné na dotyk a počas horúcich letných dní si dokážu na prízemí udržať príjemný chládok – a to aj bez klimatizácie.
Zateplenie domu im ešte dlho bude šetriť náklady, no nebolo to pre nich len o úspore energií. Bola to investícia do komfortu, zdravia a dlhodobej hodnoty domu. Ich príbeh je dôkazom, že aj starý dom môže dostať nový život – ak mu dáte šancu a použijete správne materiály.
Celková potreba energie sa po obnove znížila z triedy G, 405 kWh/m2 za rok na triedu B, 94 kWh/m2, teda o 77 %.