HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
28. 9. 2023
2 min

5 rokov rozmýšľali, stavali 4 mesiace: pozrite si výsledný rodinný dom

Referencie
5 rokov rozmýšľali, stavali 4 mesiace: pozrite si výsledný rodinný dom

Majiteľ drevostavby so zelenou strechou v Novej Bani je skúsený stavbár a nič nenechal na náhodu. Chcel, aby im dom, ktorý naplánoval pre svoju rodinu, spoľahlivo slúžil dlhé roky.

Majiteľ mal pri plánovaní vlastného rodinného domu z čoho čerpať. Je vyučený stolár, má strechársku firmu a dlhoročné skúsenosti s drevostavbami ku ktorým má pozitívny vzťah. Drevostavbu si s manželkou vybrali pre jej mnohé výhody. V prvom rade chceli zdravé bývanie s prírodnými materiálmi

Drevo teda pre nich nebolo len základným stavebným materiálom, ale aj v interiéri vo veľkej miere využili pohľadové drevo, na stropoch i obkladoch. Zlatým klincom je zelená strecha Urbanscape s minerálnym substrátom. Ocenili tiež rýchlosť výstavby, ich hrubá stavba bola do 10 dní hotová.

 

Ľudia často pred stavbou domu rozmýšľajú 4 mesiace a potom stavajú 5 rokov, majiteľ s manželkou to urobili naopak. „Mnohí majitelia domov potom často hovoria, že to mohli urobiť lepšie, my taký pocit nemáme, so všetkým sme stotožnení, lebo sme to premysleli a vybrali to, čo sa nám zdalo najlepšie,“ vysvetľuje majiteľ. Po dôkladnej príprave začali stavať koncom mája 2022 a na Vianoce v dome už bývali.

Drevostavba s obytnou plochou 220 m2 je vytvorená na mieru pre 4-člennú mladú rodinku. Zahŕňa priestrannú kuchyňu s obývačkou, spálňu pre rodičov a dve detské izby, zatiaľ spojené, no s možnosťou predelenia. Skladba stien a strechy je netradičná, pretože si ju zostavil sám majiteľ po konzultácii so skúsenými odborníkmi na drevostavby. Ešte pred stavbou domu preskúmal, aký je pohyb slnka v zime a v lete, aby vedel, ako zabezpečiť dostatočné presvetlenie, slnečné zisky v zime a ochranu pred prehrievaním v lete. V zime slnko cez veľké okná interiér prehreje a netreba kúriť takmer celú zimu.

Strechu tvorí drevená konštrukcia s mimoriadne veľkorysou tepelnou izoláciou z minerálnej vlny s hrúbkou 42 – 56 cm, podľa stupňa vyspádovania. Sú v nej spravené tunely, v ktorých vedú elektrické rozvody a rekuperácia, nad ňou je umiestnená parozábrana a navrchu je vegetačný systém zelenej strechy, ktorý zadržiava zrážky a bráni prehrievaniu interiéru. Do strechy zabudovali aj svetlovody, ktoré účinne osvetľujú chodby, kam by sa denné svetlo inak nedostalo.

Fasády sú všetky prevetrávané a z vonkajšej strany ich zdobí obklad z belgickej tehly, dreva a na severnej strane z falcovaného plechu. Celková hrúbka steny je 44 cm, z toho tvorí tepelná izolácia 34 cm.

Na dom vybrali okná a dvere slovenskej výroby, drevohliníkové okná sú najlepšie, aké našli. Pre majiteľa to bola jedna z najzásadnejších položiek, keďže ich nechce nikdy meniť.

Po ukončení stavby urobili kontrolný blower test „Pre pasívny dom je potrebná intenzita výmeny vzduchu n50 0,6/h, my sme mali 0,3/h,“ hovorí majiteľ. Ako ďalej dodáva, pri takejto dokonalej tesnosti je potrebný vetrací systém s rekuperáciou.

Dom vykuruje podlahové vykurovanie napojené na tepelné čerpadlo vzduch – voda. Keďže je dom dôkladne tepelne izolovaný, vykurovanie ide väčšinou na minimum, vykurovacia voda má 22 – 26 °C a spolu s rekuperáciou úplne postačí na tepelnú pohodu.