HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menu



Přejít na vyhledávání
27. 5. 2024
5 min

Zdravá drevostavba, ktorá využíva prírodný potenciál naplno

Referencie
Zdravá drevostavba, ktorá využíva prírodný potenciál naplno
Pri príprave a budovaní drevostavby so zelenou strechou v Banskej Štiavnici mali jej majitelia dva hlavné ciele – vytvoriť pre svoju rodinu zdravé bývanie a využiť potenciál malebnej prírodnej lokality naplno. Keďže majiteľ je architekt, dokázal si nastaviť parametre stavby priaznivé pre ľudské zdravie na maximum. Posúďte sami, ako sa mu to podarilo.

Pri príprave a budovaní drevostavby so zelenou strechou v Banskej Štiavnici mali jej majitelia dva hlavné ciele – vytvoriť pre svoju rodinu zdravé bývanie a využiť potenciál malebnej prírodnej lokality naplno. Keďže majiteľ je architekt, dokázal si nastaviť parametre stavby priaznivé pre ľudské zdravie na maximum. Posúďte sami, ako sa mu to podarilo.

Majiteľ Ing. arch. Richard Murgaš mal predstavu o svojom budúcom domove už na začiatku jasnú. Chcel postaviť ľahšiu stavbu s neštandardným konštrukčným riešením a investovať hlavne do detailov zdravého bývania s využitím prírodných materiálov. Pre svoju drevostavbu zvolil konštrukciu z CLT panelov (angl. Cross Laminated Timber), ktoré sú vyrobené z masívneho vysušeného reziva a skladajú sa z niekoľkých priečne lepených vrstiev. „CLT panely sú ekologické, presné a rozmerovo stále. Napriek tomu, že sme nemali veľké skúsenosti s týmto typom stavieb, pustili sme sa do toho naplno,“ hovorí majiteľ.

Veľkú časť projektu si pripravil sám, na projektovej dokumentácii konštrukcie drevostavby spolupracoval s ďalšími odborníkmi. Dom stavalo niekoľko realizačných tímov, ktoré si majiteľ vytváral s firmami, s ktorými profesionálne spolupracuje.

Tvar domu zodpovedá optimálnej orientácii na svetové strany, ale využíva aj výhľady a existujúcu urbanistickú situáciu. Zo zadnej strany susedí s areálom Súkromnej hotelovej akadémie, od ktorej sa chceli vizuálne i zvukovo oddeliť. Terasy zas otvorili na strany, ktoré kontaktujú s prírodou. Privátnu terasu umiestnili na vyššiu úroveň, nad koruny stromov, kde je krajší výhľad. Na jar a v lete im listnaté stromy ponúkajú súkromie a keď na jeseň opadajú, majú zas viditeľnejšie priehľady na okolitú krajinu. „Poloha domu sa nám zdá ideálna. Nie je to ani v meste, ani úplne na samote, navôkol sú iba lúky a polia, kam chodia iba poľnohospodári a ruch mesta k nám stále jemne dolieha“ dodáva Ing. arch. Murgaš. Aby sa čo najviac priblížili prírode, obklopili dom prírodnými trávnikmi na spôsob lúky, ktoré zapadajú do okolitého prostredia.

Stavbe dopriali veľkorysú tepelnú izoláciu a použili dva typy zatepľovacích systémov, na prízemí prevetrávaný a na poschodí kontaktný. Na kontaktnej fasáde použili najvyššiu možnú hrúbku izolácie 24 cm, v prevetrávanej fasáde je hrúbka 20 cm. Na strešných rovinách sú minerálne izolačné dosky a spádové dosky pričom celá skladba je zvolená v najvyššej tuhosti izolačného materiálu pre priamu pokládku strešných terás. Všade je použitá minerálna tepelná izolácia Knauf Insulation.

Na prízemí sa nachádza súkromné bývanie rodiny, na poschodí sú kancelárie, ktoré majitelia využívajú pre svoje pracovné aktivity.

Prevetrávaná fasáda s dreveným obkladom je na prízemí jednak kvôli architektúre a estetickým pohľadom a tiež z praktických dôvodov dostupnej údržby. „Drevenú fasádu treba aspoň raz za dva roky naolejovať a občas aj odstraňovať rôzne hniezda hmyzu. Omietka na poschodí je v horskom prostredí odolnejšia aj menej údržbová,“ vysvetľuje architekt.  

Zdravú klímu v interiéri veľmi ovplyvňuje najmä difúzia vodných pár, teda postupné odvetrávanie vzdušnej vlhkosti. Difúzia je najintenzívnejšia na prízemí, kde sa nachádza prevetrávaná fasáda. Tam má pre rodinu najväčší zmysel, pretože v tomto priestore trávia najviac času.

Do konceptu vhodne zapadajú vegetačné, čiže zelené strechy. Majiteľovi na nich záležalo, videl v tom hlavne predĺženie životnosti strechy. Vybral si systém so substrátom z minerálnej vlny Urbanscape, mal s ním skúsenosti zo svojich predošlých stavieb a inú strechu si ani nevedel predstaviť. Na časti vedľa terasy tvorí zelená strecha príjemný priestor pre pohľad a zároveň prirodzenú bariéru bez rušivého zábradlia, na ktorý prirodzene niet dôvodu stúpať.

Benefity zelenej strechy si mal možnosť overiť už počas výstavby. Trávil na stavbe veľa času a v dobe, keď na strechách ešte nebola uložená vegetácia, zažil intenzívnu búrku. Počas nej mal v interiéri akusticky značne nepríjemný pocit. „Akustika drevených konštrukcií nie je veľmi dobrá, je to relatívne tenká a ľahká konštrukcia. Po uložení vegetačného súvrstvia sa to rapídne zmenilo. Minerálny substrát do veľkej miery pohltí okrem tepla a zrážok aj hluk,“ upozorňuje majiteľ. Ako ďalej dodáva, zadržiavanie zrážok zelenou strechou je veľmi dôležitá vec, lebo v lokalitách, kde správca nedovolí napojiť dažďové splašky na kanalizáciu, musí vytvoriť efektívny systém pre akumuláciu a vsakovanie zrážok, a to často nie je jednoduché.

Celý dom má vetranie s rekuperáciou. Vykuruje sa tepelným čerpadlom a podlahovým vykurovaním. Čerpadlo dokáže v lete aj chladiť, no nechladí sa podlahou, ale v stropných podhľadoch sú uložené kanálové klimatizačné jednotky, ktoré decentne klimatizujú priestor.

Dom je veľmi profesionálne nadizajnovaný aj z pohľadu veľkosti stavebných otvorov a tienenia. Tienenie z prednej strany zabezpečujú pergoly s lamelami. V lete sa slnko takmer vôbec do interiéru nedostane a neprehreje ho, na juhozápadnej fasáde sú exteriérové žalúzie, ktoré dokážu účinne tieniť a dosiahnuť v lete teplotný komfort. V zime, keď je nízke slnko, dokáže cez veľké okná vykúriť priestor bez toho, že by sa zaplo vykurovanie. „Len málo zimných dní muselo byť vykurovanie zapnuté celý deň. Keď je v zime slnečno, niekedy musíme aj vetrať,“ podotýka architekt.

S kvalitou bývania v novom dome sú majitelia veľmi spokojní. Obaja vyrastali v panelákoch a teraz potvrdzujú, že sa to nedá porovnať. Architekt dodáva: „Myslel som si, že mi možno bude niekedy za panelákom smutno, ale nebolo mi smutno ani jeden deň. Kontakt s prírodou, možnosti stavby, otvorenie do prostredia, to si človek ľahko obľúbi.“



Rady a tipy priamo do e-mailu !

Nechajte nám svoj email a buďte v obraze v téme zatepľovania.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Rady a tipy priamo do e-mailu !