HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání
31. 5. 2023
3 min

Dôležité veci, na ktoré treba myslieť pred zateplením fasády

Fasáda
Dôležité veci, na ktoré treba myslieť pred zateplením fasády
Na niektoré detaily treba myslieť ešte pred samotným zateplením, pretože po nákupe stavebných materiálov môže byť už neskoro. Náš online poradca na Home by Knauf denne rieši problémy majiteľov domov, ktorí chcú zatepliť a vie, na čo najčastejšie zabúdajú. Presvedčte sa, či ste na ne pamätali.

1. Pri hrúbke izolácie myslite na vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie

Hrúbka tepelnej izolácie pod 15 cm je už dnes nepostačujúca pri novostavbách i rekonštrukciách. Rozhodovanie sa už skôr posúva na hodnoty 15 cm verzus 20 cm. K vyšším hrúbkam izolácie by sa mali prikloniť najmä tí, ktorí plánujú nad okná inštalovať vonkajšie žalúzie. Podomietkové „kastlíky“ by totiž mal na fasáde zatepľovací systém schovať. Keďže majú väčšinou hrúbku asi 14 cm a k tomu je ho potrebné nad oknom odsadiť aspoň na 4 – 5 cm, pre zamedzenie tepelných mostov je potrebná hrúbka izolácie 20 cm. V našom balíku Fasáda SMART môžete dostať izolácie s hrúbkou 15 a 20 cm.  

2. Pri výmene okien ich treba správne osadiť

Správne osadené okno

Mnohí majitelia domov už pred zateplením majú okná vymenené, niektorí si to však nechávajú tesne pred zateplením fasády. Ak pri výmene okien už vopred rátate so zateplením fasády, treba sa dohodnúť s montážnikmi, aby ich osadili čo najviac na vonkajšiu hranu muriva. Vtedy vieme fasádnymi doskami prekryť nejakú časť okenného rámu, predídeme tak tepelným mostom a majstri nepotrebujú upravovať ostenia, ľudovo špalety. Ak sú okná vo fasáde príliš „utopené“, vznikajú tam tepelné mosty.

3. Nezabite priedušnú izoláciu nesprávnym lepidlom a omietkou

Lepidlo a omietku

Zateplenie minerálnou vlnou prináša konštrukcii domu priaznivú paropriepustnosť, ktorá zabraňuje vzniku plesní, treba však myslieť aj na vrstvy lepidla a omietky. Ak sa použije nevhodný typ, priedušnosť zatepľovacieho systému môže byť rapídne zabrzdená. Keď hľadáte vhodné lepidlo a omietku, odporúčame si vždy vyžiadať technický list produktov a skontrolovať v ňom parameter „faktor difúzneho odporu µ“, ktorý označuje mieru paropriepustnosti. Ideálna hodnota µ pre zachovanie priedušnosti je do 15, rozhodne by však nemala prekročiť hodnotu 20. V našom riešení Fasáda SMART nájdete všetky odskúšané potrebné komponenty – izolačné kotvy, mriežky i lepidlo s nízkym difúznym odporom.

4. Vyberajte si stavebné materiály sami

Zapustené kotvy

Niektorí majitelia domov zveria nákup stavebných materiálov realizačnej firme a potom vlastne ani nevedia, čo bolo pri ich zateplení použité. Je veľmi praktické vybrať si správne produkty, ak nemáte čas venovať sa nákupu, dohodnite si vopred parametre, na ktorých vám záleží. Okrem spomínaných paropriepustných lepidiel a omietok sú veľmi dôležitým komponentom napríklad aj kotvy, ktoré musia fixovať tepelnú izoláciu. Oproti lacnejším natĺkacím je oveľa lepšie použiť zapustené kotvy, sú účinnejšie, pretože majú priamo na sebe tesne osadenú izolačnú vrstvu.

Ušetria vám veľa starostí so vzhľadom fasády, pretože pri použití natĺkacích kotiev, prípadne povrchovej montáži kotiev, už po pár zimách vznikajú na stene fľaky, tzv. „panter efekt“, ktoré sú vlastne tepelným mostom na fasáde. V balíku Fasáda SMART používame kotvy, ktoré sa s aplikačným nástavcom pri doťahovaní zapustia do izolácie, nástavec vyreže vlnu na priemer tanierika kotvy a následne sa vloží minerálna zátka.

„panter efekt“, tepelný most na fasáde

 

Ak plánujete zatepliť fasádu, nechajte si poradiť. Náš bezplatný poradca na Home by Knauf vás prevedie celým procesom zateplenia vášho rodinného domu. Vyžiadajte si cenovú ponuku na riešenie Fasáda SMART.

Prečítajte si tiež aká je ideálna hrúbka tepelnej izolácie pri zateplení staršieho rodinného domu.