Inšpirácia: Vyberte si typ fasády podľa seba
Murovaný dom s kontrastnou fasádou
Mladý pár z Novej Bane si pre svoj domov zvolil kompaktný štvorcový tvar s valbovou väzníkovou strechou, ktorý je jednoduché udržiavať i vykurovať. Využili však polohu domu na úpätí kopca a tak získali aj praktické technické priestory a garáž v suterénnej úrovni. Viacúrovňové členenie podčiarkli kontrastom bielej omietky s efektným čiernym obkladom a čiernou strešnou krytinou. Na túto kombináciu pekne nadväzuje aj útulná rodinná terasa.
Zateplenie zverili zručným majstrom, ktorí sa precízne zamerali aj na jeho detaily. Obvodové steny z pórobetónových tvárnic boli zateplené kontaktným spôsobom fasádnymi doskami s hrúbkou 15 cm. Zateplenie povaly stropu je ekologickou izoláciou v hrúbke 26 cm.
Majitelia sa už stihli v dome pekne zabývať. Nasťahovali sa doňho koncom roku 2019, takže môžu dostatočne zhodnotiť aj úroveň tepelného komfortu svojho bývania. Dom v chladnom období vyhreje elektrické podlahové vykurovanie a vstavaný krb s teplovzdušnými prieduchmi. Mesačné účty za elektrinu sa im v minulých rokoch pohybovali okolo 90 eur. „V dome je príjemná teplota v zime, ale aj v lete, a to napriek tomu, že nemáme klimatizáciu ani pasívne tienenie,“ hovorí majiteľka Klaudia a dodáva, že ani po troch zimách nezaznamenali žiadne estetické chyby, ktoré by mohli vzniknúť pri zlom prevedení detailov.
Neobyčajný dom s prevetrávanou fasádou a kombináciou prírodných materiálov
Rodinný dom vo Východnej upúta pozornosť na prvý pohľad a je to skutočný originál. Žiari moderným dizajnom v tradičnej podtatranskej obci a na fasáde je použitá kombinácia tradičného spôsobu kontaktného zateplenia a prevetrávanej fasády Diagonal 2H. Dom je navrhnutý tak, aby tvarovo zapadol do existujúcej zástavby, prispôsobil sa kopcu, využil čo najviac slnečných tepelných ziskov a v lete sa neprehrieval.
Navrhli ho, a čiastočne aj zrealizovali, sami majitelia, projektový inžinier a architektka Ing. arch. Lucia Profant. „Pri stavbe domu sme chceli využiť funkciu prevetrávanej fasády a riešenie Knauf Insulation, systém Diagonal 2H, sa nám zapáčilo,“ hovorí majiteľ Ľubo. Prevetrávaná fasáda je však súčasťou celého premysleného komplexného riešenia. Vonkajší obal domu je kombináciou dvoch klasických obvodových stien s omietkou a dvoch s prevetrávanou fasádou, ktoré na povrchu prekrývajú drevené obklady a falcovaný hliníkový plech, ktorý plynule prechádza na šikmú strechu ako strešná krytina. Efektná falcovaná krytina však nemá len estetickú funkciu, slúži aj ako zmývateľná povrchová úprava fasády.
Keďže v dome bývajú už od augusta 2019, čas a klimatické podmienky ich riešenie preverili. S tepelným komfortom v dome sú nad mieru spokojní. Dom sa neprehrieva, zabezpečuje to aj kompaktná „obálka“ bez tepelných mostov. Severnú a západnú stranu chráni prevetrávaná fasáda s minerálnou izoláciou v hrúbke 16 cm, ktorá prechádza aj na strechu, kde je použitá izolácia Unifit 032 v hrúbke 40 cm. Na východnej a južnej strane prekrýva masívnejšie železobetónové preklady fasádna izolácia s hrúbkou 20 cm. Vrchná vrstva je silikónová omietka v kombinácii s drevom. Drevohliníkové okná s izolačným trojsklom majú z interiéru drevený vzhľad a z exteriéru bezúdržbovú hliníkovú kapotáž. Na vykurovanie a prípravu teplej vody využívajú plynový kondenzačný kotol a v obývačke krb pre príjemnú atmosféru. „Bývame na severe Slovenska, kde je vykurovacia sezóna pomaly 10 mesiacov, ale nám stačí zapnúť vykurovanie začiatkom novembra. Dovtedy si dom sám vykompenzuje udržanie príjemnej teploty, pokiaľ vonku neklesne teplota pod nulu na dlhšie ako 3 – 4 dni,“ vysvetľuje majiteľ.
Dizajnová fasáda skrýva zelenú oázu v centre mesta
Rodinný dvojdom osadený do staršej ulice v radovej zástavbe v centre Prešova hneď upúta modernou fasádou s prvkami obkladu. Až za jeho dverami sa nám však otvára zaujímavý koncept dvoch autonómnych domácností, otca a syna, so zdieľanou záhradou a doslova koncertom moderných technológií. Keďže majú skúsenosti v stavebníctve, na koncepte pracovali obaja spolu.
Dom pre dve rodiny postavili na mieste, kde predtým stáli dva 120-ročné domy na konci svojej životnosti. Nadzemná stavba je kompletne nová, po starej stavbe si však nechali tradičnú prešovskú klenbovú tehlovú pivnicu, ktorá bude slúžiť ako štýlová vínna pivnička. Dom je formovaný v tvare písmena U, predná časť je dvojpodlažná a do záhrady sa tiahnu dve prízemné ramená, na ktorých je umiestnená zelená strecha Urbanscape. Majiteľ Richard je s týmto umiestnením spokojný. „Páči sa mi, že na ňu vidíme z poschodia. Je to pekný výhľad, mrzelo by ma, keby sme ju mali navrchu a videli by na ňu len susedia,“ dodáva.
Celý objekt spĺňa požiadavky na energetickú triedu A0 a je dôkladne tepelne izolovaný. Fasáda, na ktorej sú sčasti umiestnené moderné obklady, je zateplená minerálnymi doskami s hrúbkou 20 cm. Tepelný komfort zabezpečujú energeticky efektívne zariadenia. Primárnym zdrojom tepla je plynový kotol a alternatívne tepelné čerpadlo vzduch – voda, dopĺňajú ho ešte krbové vložky na prízemí, ktoré slúžia na spríjemnenie atmosféry v zimnom období a prízemnú časť aj pekne zahrejú. Spomínané tepelné čerpadlo FAN COIL v letných mesiacoch domy vychladí, ale dokáže aj vykurovať. „V rodinných domoch to nie je úplne štandardné riešenie, jeho realizácia je finančne náročná, ale myslím, že to prinesie do domácnosti lepší komfort,“ vysvetľuje Richard. Technické vybavenie dopĺňa aj vetrací systém s rekuperáciou.