Slováci chcú renovovať domy a chcú na to dotácie Obnov dom

Záujem o obnovu rodinných domov na Slovensku rastie a zateplenie patrí medzi najčastejšie plánované opatrenia. Čo Slováci chcú riešiť ako prvé a čo ich najviac brzdí? Prieskum agentúry Focus odhalil odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky.
Záujem o obnovu rodinných domov na Slovensku rastie a zateplenie patrí medzi najčastejšie plánované opatrenia. Čo Slováci chcú riešiť ako prvé a čo ich najviac brzdí? Prieskum agentúry Focus odhalil odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky.
Väčšina domov na Slovensku je starších ako 40 rokov a takmer tretina z nich potrebuje hĺbkovú rekonštrukciu. Ako vlastníci domov vnímajú možnosti ich obnovy, aké opatrenia plánujú realizovať a aké sú najväčšie prekážky? Odpovede na tieto otázky prináša reprezentatívny prieskum agentúry Focus pre združenie Budovy pre budúcnosť (BPB). Prieskum prebiehal začiatkom roku 2025 na vzorke 1 015 vlastníkov rodinných domov starších ako 10 rokov.
Dve tretiny Slovákov chcú renovovať
„Záujem o obnovu rodinných domov v najbližších rokoch je obrovský a vidíme jasný posun k realizácii konkrétnych opatrení,“ hodnotí analytik BPB Richard Paksi. Až 67 % vlastníkov plánuje nejaký typ renovácie v najbližších piatich rokoch, pričom 40 % už v horizonte dvoch rokov. Oproti roku 2023 ide o významný nárast, keďže vtedy plánovalo rekonštrukciu v krátkodobom horizonte len 28 % vlastníkov.
Prvá je fasáda
Stále dominujú základné opatrenia ako zateplenie fasády (30 %), výmena okien a dverí (26 %), inštalácia tepelného čerpadla (16 %) či zateplenie šikmej strechy alebo povaly (16 %). „Mnohí majitelia domov odsúvajú zateplenie strechy na vedľajšiu koľaj, no neuvedomujú si, že cez strechu môže unikať až 30 % tepla. Zateplenie nehorľavou minerálnou izoláciou môže byť zároveň prípravou pre neskoršiu inštaláciu solárnych a fotovoltických panelov,“ upozorňuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation.
Záujem o soláry poklesol
Napriek rastúcemu záujmu o moderné riešenia však vidíme pokles pri inštalácii solárnych a fotovoltických systémov – z 32 % v roku 2023 na 19 %. Jedným z dôvodov je ich pomerne dlhá doba návratnosti v porovnaní so zateplením obálky domu. Čoraz viac majiteľov domov si tiež uvedomuje, že ak si nainštalujú tepelné čerpadlo či fotovoltiku bez kompletného zateplenia, budú síce za vykurovanie platiť trochu menej, ale táto lacnejšia energia im bude aj tak unikať cez nezateplené časti.
Posledné dva roky odštartovali renovácie
Nárast záujmu o obnovu rodinných domov je zjavný pri porovnaní s poslednými dvomi rokmi. V rokoch 2023 – 2024 bola renovovaná vonkajšia časť domu alebo vykurovací systém v prípade viac ako tretiny oslovených vlastníkov rodinných domov (36 %). Naopak, v posledných dvoch rokoch dom nerenovovali takmer dve tretiny opýtaných (64 %).
Viac čiastková ako komplexná
Z prieskumu vyplynulo aj zameranie majiteľov domov len na niektoré časti obnovy. Kým v posledných rokoch realizovalo renováciu len niektorých častí domu 36 % opýtaných, v najbližších rokoch chce čiastkovo renovovať až 59 %. Naopak, kompletnú renováciu celého domu v 2023-2024 robila polovica opýtaných (51 %), v blízkej budúcnosti to plánuje len 41 % Slovákov.
Zvýšený záujem o dotácie
Pre obnovu domov sú dôležitým impulzom štátne dotácie. „V rámci Plánu obnovy a odolnosti máme na Slovensku od roku 2022 dotačný program Obnov dom, ktorý sa postupne stabilizuje. Dnes ho pozná 88 % respondentov a pozitívne ho hodnotí 56 % vlastníkov domov,“ upozorňuje Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.
Prekážky pri dotáciách
Podľa výsledkov prieskumu, výrazne klesol podiel vlastníkov rodinných domov, ktorí dotáciu využiť nechcú, a to zo 48 na 20 %. Najväčšou bariérou zostáva neschopnosť predfinancovať obnovu z vlastných zdrojov, zložitosť vybavenia dotácie a dĺžka vyhodnocovania.
Podpora verejných financií je však stále nedostatočná, aj preto 9 z 10 vlastníkov starších domov podporuje pokračovanie dotačných schém aj po roku 2026.
Ako dodáva Katarína Nikodemová, záujem o dotácie treba hodnotiť pozitívne a brať ho ako príležitosť na zrýchlenie obnovy energeticky neefektívnych budov. Okrem nesporného pozitívneho ekonomického vplyvu pre majiteľov budov má ich obnova aj nesmierny ekologický zmysel.