HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menu



Přejít na vyhledávání
27. 5. 2024
5 min

Chyby pri zateplení domu: 7 najväčších omylov, ktoré vás pripravia o peniaze

Strecha
Chyby pri zateplení domu: 7 najväčších omylov, ktoré vás pripravia o peniaze
Plánujete rekonštrukciu domu? Prečítajte si, aké chyby robia majitelia domov najčastejšie a ako sa im vyhnúť. Zistite, prečo je dôležitá odborná rada a ako správne zatepliť váš dom pre maximálne úspory energie.

Plánujete rekonštrukciu domu? Prečítajte si, aké chyby robia majitelia domov najčastejšie a ako sa im vyhnúť. Zistite, prečo je dôležitá odborná rada a ako správne zatepliť váš dom pre maximálne úspory energie.

Mnohí Slováci sa púšťajú do rekonštrukcie domu bez odbornej rady a potom sa stáva, že investície do zateplenia sú pre nich vyhodené peniaze. Niektorí sa len poradia so susedom alebo v stavebninách, to však často nestačí. Výsledkom sú potom poruchy, ktoré spôsobujú nielen technické problémy, ako vlhké fľaky či plesne, ale aj znehodnotenie tepelnej izolácie, ktorá potom izoluje výrazne horšie. Za vynaložené peniaze má majiteľ takéhoto domu oveľa menšie úspory energie, ako očakával.

Poradca pre zatepľovanie rodinných domov Jakub Voľanský denne rieši množstvo otázok a problémov, s ktorými sa naňho majitelia obracajú. Vybrali sme 7 najčastejších omylov, s ktorými sa stretáva.

1. Hrúbka tepelnej izolácie: Koľko je dosť?

Pri rekonštrukcii domu väčšina majiteľov domov postupuje bez projektu a tak si vyberajú hrúbku tepelnej izolácie podľa vlastného uváženia. Aj pri nižšom rozpočte by ste však mali vedieť, že hrúbka izolácie pod 12 cm môže byť rizikom. Pri malej hrúbke tepelnej izolácie dochádza k podchladzovaniu obvodovej steny (presun rosného bodu do stien), čo má za následok hromadenie vlhkosti v stene a vznik plesní. Sú to najmä rizikové miesta ako sú rohy miestností a okien, kde je vo veľkej miere použitý železobetón. Zníženie hrúbky izolácie len o niekoľko cm môže znížiť celkovú účinnosť zateplenia.

2. Nezabúdajte na zateplenie strechy

Podľa prieskumov majitelia domov u nás často odsúvajú zateplenie strechy na vedľajšiu koľaj. Strecha je pritom doslova piatou stenou domu a môže cez ňu unikať až 30 % tepla z domácnosti. Pre dosiahnutie maximálnych úspor sa ju teda oplatí zatepliť. Mimoriadne dôležité to je v prípade, ak na ňu plánujú umiestniť fotovoltiku alebo solárne kolektory, pretože správna izolácia im môže znížiť spotrebu energie, ale aj ochrániť ich pred požiarom strechy. Preto je rozumné vybrať nehorľavú izoláciu z minerálnej vlny. Ak vám záleží na zdravej klíme v interiéri, teraz môžete dostať minerálnu izoláciu s ECOSE Technology s ekologickým spojivom bez formaldehydu a chemických látok s 50%-nou zľavou v riešení Strecha Komfort. Pri každom type strechy treba brať do úvahy tepelnoizolačné vlastnosti izolácie, od ktorých závisí požadovaná hrúbka izolácie.

3. Vzduchotesnosť strechy je nevyhnutná

Aby tepelná izolácia fungovala správne, musí byť chránená zo strany interiéru vzduchotesnou vrstvou, ktorá zabraňuje prieniku vzdušnej vlhkosti z interiéru do vnútra strechy. Platí to pre všetky typy striech. Vlhkosť v tepelnej izolácii zhorší jej tepelno-izolačné vlastnosti, drevené trámy v streche zas časom začnú degradovať, až sa postupne rozpadnú. Dokonalý parotesný systém tvoria parozábranové fólie, ktoré sa musia vzduchotesne pripevniť k stene, rohom a všetkým prvkom strechy. Netreba zabúdať ani na utesnenie prestupov cez parotesnú vrstvu ako sú rôzne potrubia, drevené prvky, resp. elektrické káble. Toto všetko by mali zabezpečiť kvalitné pásky a tmel.

Pre tých, ktorí pri rekonštrukcii domu plánujú zatepliť šikmú strechu, je veľmi praktické zabezpečiť si riešenie, ktoré okrem izolácie obsahuje aj potrebné komponenty, ako fólie, vzduchotesné pásky a tmel. Riešenie Strecha Komfort od Knauf Insulation ponúka overené a navzájom zladené materiály, ktoré vám ušetrí čas pri nákupoch a v množstve vyrátanom našim odborníkom individuálne pre vašu plochu na zateplenie.

4. Zistite si rozdiely medzi izolačnými materiálmi

Keď vám niekto povie, že na izoláciu šikmej strechy stačí aj 25 cm tepelnej izolácie, treba sa aj opýtať „akej?“. Tepelné izolácie majú totiž rozdielne schopnosti viesť teplo, vyjadruje to ich súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda λ, pričom čím je nižšia, tým lepšia je ich izolačná schopnosť. Pri minerálnej vlne s lambdou (0,037 – 0,040 W/m.K) je potrebná celková hrúbka aspoň 30 cm. Skúsení strechári varujú pred zámenou minerálnej vlny za striekanú PUR penu. Striekané peny sú horľavé, a keďže sa vyrábajú priamo na stavbe, je veľmi zložité pri nich dodržať rovnaké deklarované vlastnosti na celej ploche. Navyše majú slabé akustické miesta, čo si mnohí majitelia uvedomia až v realite, kedy počujú každý zvuk zo strechy, zvlášť výrazný, ak je ešte strecha plechová. Mnohí majitelia domov si tiež neuvedomujú, že pri dosiahnutí rovnakého tepelného odporu je PUR pena drahšia než minerálna vlna.

5. Keď montáž sadrokartónu prederaví fóliu

Pri zatepľovaní šikmej strechy a niekedy aj pri zatepľovaní stropu sa zo strany interiéru inštaluje sadrokartón, ktorý zakryje tepelnú izoláciu a parozábranovú fóliu na nej. Je vhodné ponechať medzi parozábranou a sadrokartónom uzavretú vzduchovú medzeru, inak totiž parozábranu prederavia skrutky alebo obľúbené bodové svetlá, čo znamená viac rizikových bodov, ktorými vlhkosť preniká do izolácie a znehodnotí ju. Pozor! Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou.

6. Hliníková fólia v streche – jeden z častých mýtov

Medzi majiteľmi domov už dlhšie pretrváva mýtus, že do šikmej strechy je najlepšie použiť reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo späť do interiéru. Táto fólia má zadržiavať vlhkosť, nie odrážať teplo, čo väčšinou ani nefunguje. Často lacné hliníkové fólie majú oveľa horšie parametre ako klasické polyetylénové parozábrany. Hliníková fólia je navyše krehkejšia, ľahšie sa roztrhne, čím môže do konštrukcie prepustiť obrovské množstvo nežiaducej vlhkosti. Pásky na potrubia sa zas často zamieňajú za hliníkové pásky, ktoré sa po dvoch dňoch môžu odlepiť.

7. Zadusený“ strop na povale

Mnoho majiteľov domov v súčasnosti zvolí pre rýchle a efektívne úspory energie zateplenie stropu na povale. Je to správne riešenie, ale aj pri ňom sa treba vyhnúť zásadným chybám. Vrstva izolácie na povale by mala byť priedušná, aby cez ňu unikala vlhkosť z interiéru. Túto úlohu najlepšie splní minerálna vlna s ECOSE Technology alebo fúkaná minerálna izolácia. Ale pozor – nesmiete ju úplne zakryť nepriedušnou vrstvou, napríklad podlahou z OSB dosiek. Ideálnym riešením sú surové drevené dosky, ktoré po zoschnutí vytvoria medzery a stále plnia pochôdznu požiadavku.

Ak plánujete zatepľovať, pomôže vám bezplatný online poradca na HomeByKnauf, ktorý vás prevedie celým procesom.

 

 



Rady a tipy priamo do e-mailu !

Nechajte nám svoj email a buďte v obraze v téme zatepľovania.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Rady a tipy priamo do e-mailu !